Zespół Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień, działający w ramach Stowarzyszenia Natanaelum, udziela pomocy psychologicznej i prowadzi psychoterapię w zakresie uzależnień psychoaktywnych i behawioralnych, m. in. od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, a także uzależnienia od hazardu, zakupów, gier, Internetu, seksu i innych.
Wizyta w poradni możliwa jest po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie, za pomocą e-mail lub przez portal Facebook.
PORADNIA czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9-19, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
powstało z inicjatywy pracowników Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Do istnienia powołane zostało na zebraniu założycielskim w dniu 20.12.2010 roku w Lublinie. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie w dniu 12 maja 2011 roku.
Celem głównym Stowarzyszenia NATANAELUM jest prowadzenie działalności prospołecznej ukierunkowanej na działania pożytku publicznego i społecznie użyteczne, takie jak:
ochrona zdrowia społecznego,
wszechstronna pomoc świadczona na rzecz pracowników i wolontariuszy instytucji integracji i pomocy społecznej oraz instytucji działających w obszarze rozwoju zasobów ludzkich
pomoc dla osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym oraz wykluczonych społecznie poprzez działania readaptacyjne i resocjalizacyjne oraz niwelujące uprzedzenia społeczne w stosunku do osób zagrożonych wykluczeniem
Pomoc ma obejmować osoby z problemami psychicznymi i osobowościowymi, osoby niepełnosprawne, osoby uzależnione i zagrożone różnymi typami uzależnień (od substancji psychoaktywnych i czynności), osoby wykorzystywane i niezaradne społecznie i zawodowo, osoby po konflikcie z prawem karnym, żyjące z wirusem HIV i chore na AIDS, kobiety, mężczyzn i dzieci w sytuacji rozwodowej i po rozwodzie, osoby samotnie wychowujące dzieci i dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz ze środowisk społecznie zaniedbanych, osoby chore, będące uchodźcami politycznymi, długotrwale pozostające bez pracy. Aktywizacja rozwoju mieszkańców wsi i działania na rzecz obszarów wiejskich oraz pomoc w niwelowaniu dysproporcji pomiędzy mieszkańcami miast i wsi.
Ponadto celem Stowarzyszenia NATANAELUM jest prowadzenie badań naukowych mających charakter diagnozy społecznej i indywidualnej dającej podstawę do opracowania strategii pomocowych adekwatnych do zapotrzebowania grup i osób, którym Stowarzyszenie świadczy wsparcie.
W dniu 1 czerwca 2011r. powołano do życia w ramach działań statutowych Stowarzyszenia NATANAELUM, INSTYTUT PSYCHOPROFILAKTYKI I PSYCHOTERAPII IPIP.
Zadaniem Instytutu jest wsparcie merytoryczne osób i instytucji świadczących usługi w stosunku do osób/grup zagrożonych wykluczeniem i wykluczonych społecznie, w tym osób zagrożonych uzależnieniami i uzależnionych od środków psychoaktywnych i czynności. Wsparcie świadczone jest poprzez prowadzenie badań naukowych o charakterze epidemiologicznym, społecznym i klinicznym, opracowywanie ilościowe i jakościowe wyników badań oraz upowszechnianie ich, prowadzenie szkoleń podnoszących kompetencje zawodowe, warsztatów, różnorodnych form edukacji specjalistycznej w ramach tematyki związanej z psychologią, psychoprofilaktyką czy psychoterapią.
Stowarzyszenie Natanaelum organizuje również szkolenia z zakresu Specjalisty Psychoterapii Uzależnień i Instruktora Terapii Uzależnień rekomendowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Stowarzyszenie Natanaelum realizuje projekty wraz z Fundacją Rozwoju KUL w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego tj.:
Aktywni-Kompetentni-Samodzielni. Edycja II (2018-2020)
Most do lepszej przyszłości (2018-2020)
Pro-aktywni (2018-2020)
w celach aktywizacji, reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej.